استاد محمودی

حجت الاسلام محمودی، مدیر مدرسه علمیه ورامین در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری رسا به ارزیابی شیوه‌های معمول در گزینش طلاب جوان پرداخت و گفت: به نظر می رسد آزمون ورودی حوزه‌های علمیه امر بیهوده‌ای باشد، زیرا بسیاری ازعلاقمندان واجد شرایط به دلیل قبول نشدن در آن فرصت حضور در دروس حوزوی را از دست می‌دهند و در مقابل برخی كه از لحاظ استعداد در سطح پایین‌تری هستند درحوزه حضور می‌یابند.

حجت‌الاسلام محمودی افزود: مسؤولان حوزه باید با حذف آزمون ورودی، مصاحبه را ملاك قبولی وپذیرش طلاب در مدارس علمیه قراردهند تا طلاب واجد شرایط وطلابی كه صلاحیت حضور در حوزه‌ها را ندارند بدین وسیله شناسایی شوند.

وی همچنین با اشاره به مغایر بودن تصور علاقه مندان به حوزه با واقعیت‌هایی كه پس از ورود به حوزه ‌ها با آن مواجه می شوند، اظهار داشت: برخی گمان می‌كنند در حوزه تنها دروسی مثل احكام، قرآن، سخنرانی وروضه خوانی تدریس می شود، اما وقتی وارد فضای حوزه می شوند با دروس سنگین صرف ونحو مواجه می‌شوند كه با كاربرد‌های آن آشنا نیستند.

استاد حوزه علمیه ورامین درادامه خاطر نشان كرد: چه اشكالی دارد در سال اول طلبگی تنها مباحثی مانند اعتقادات، حفظ قرآن واین گونه دروس به طلاب آموزش داده شود و دروسی مانند صرف ونحو كه دروسی خشك هستند در سال‌های پس از آن تدریس شود.

مدیر مدرسه علمیه ورامین با ارایه این پیشنهاد كه حوزه‌ علمیه تنها از مقطع دیپلم، طلبه گزینش كند، ادامه داد: برخی از طلاب غیربومی كه از شهرهای دیگر جذب حوزه می‌شوند به خاطر دوری از زادگاه خود احساس غربت كرده و دچار نوعی افسردگی می شوند كه به نظر می رسد بهترین راه برای حل نسبی این مشكل پذیرش طلبه از میان دارندگان مدارك دیپلم است.

حجت‌الاسلام محمودی با انتقاد از چگونگی پرداخت شهریه طلاب ورودی در سه ماهه اول سال تحصیلی گفت: این‌ كه در سه ماهه اول سال تحصیلی به طلاب شهریه ندهیم و پس از پذیرش نهایی آنان؛ همه شهریه را یك جا به آنها پرداخت كنیم، افزون بر این كه برای طلاب جالب نیست، این روش در خانوده های آنان اثرمنفی ایجاد می كند و آنها فكر می كنند حوزه‌ علمیه قصد دارد با پول طلبه جذب كند.

این استاد حوزه تاكید كرد : البته نظر بنده این است كه به طلاب پایه اول اصلا نباید شهریه تعلق گیرد چنانچه برخی از مراجع هم به طلاب پایه اول شهریه نمی دهند.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی براین كه طلاب سال اول درصورت نگرفتن شهریه چگونه می توانند ادامه تحصیل دهند، اظهار داشت: همین افراد اگر می‌خواستند وارد دانشگاه شوند خانواده‌های آنها هزینه دانشگاه فرزندانشان را می پرداختند، افزون بر این كه وقتی ما شرایط ورود به حوزه را این قدر ساده كرده ایم كه حاضریم به خاطر ورود به آن، پول هم پرداخت كنیم قدری به منزلت اجتماعی حوزه صدمه وارد می‌شود.